Fachowe nazewnictwo niektórych sprzętów sprawia, że klientom, którzy nie znają branży trudno rozróżnić dźwigi od żurawi. Na czym polegają różnice między tymi dwoma urządzeniami? Warto je poznać, aby przed rozpoczęciem inwestycji wiedzieć, czego dokładnie potrzebujesz do prac związanych z przenoszeniem czy montażem.

Urządzenia dźwigowe to wbrew pozorom dość rozbudowana kategoria maszyn budowlanych. Różnią się one budową, wielkością, ale też udźwigiem czy wreszcie przeznaczeniem. Ich odmienność polega na tym, że dźwigi są mniejsze i bardziej mobilne, podczas gdy żurawie mają imponujące rozmiary i ograniczoną ruchomość.

Dźwigi – kiedy warto je wynająć?

Dźwigi mogą występować też pod nazwą żurawi ruchomych lub mini żurawi. Pod tym określeniem kryją się maszyny mobilne, o nieco mniejszych gabarytach. Są one umieszczane na platformach jezdnych, co pozwala im poruszać się nawet na ograniczonym terenie. Wyobraź sobie ich gabaryty, kiedy powiemy Ci, że maszyny są w stanie przejeżdżać przez światło drzwi równe 90 cm! Świetnie sprawdzają się nie tylko na zewnątrz, ale też wewnątrz obiektów takich jak hale czy magazyny – nie emitują spalin, są zasilane silnikami elektrycznymi, dlatego korzystanie z nich przynosi szereg korzyści ekonomicznych oraz ekologicznych.

Skontaktuj się

Chcesz wynająć miniżurawia lub samochód z HDS?

Mini żurawie Jekko czy Hoeflon mają mniejsze udźwigi i mniejszy zasięg, jednak są znacznie bardziej mobilne i łatwe w relokacji. Mogą pracować wewnątrz budynków. 

Żurawie – do jakich prac się nadają?

Żurawie są maszynami o imponujących rozmiarach, zaangażowanymi do prac budowlanych na wysokościach. Na stałe wpisały się w krajobraz zurbanizowanych miast, w których stale pojawiają się nowe inwestycje. Budowa wyższych nieruchomości, jak apartamentowce czy biurowce nie byłaby możliwa bez zaangażowania żurawia.

Żurawie są montowane nie tylko na ziemi, ale też na dachach czy wyższych kondygnacjach budynków. Osiągają imponujące wyniki – zasięg pozwalający na podnoszenie ciężarów nawet na 100 metrów czy udźwig równy 80 tysięcy kilogramów dają inwestorom ogromne możliwości wykorzystania tych maszyn na budowie.

Podsumowując – nie da się stosować zamiennie pełnowymiarowego żurawia budowlanego z dźwigiem jezdnym. Różnica w gabarytach i ruchomości sprawia, że te pierwsze znajdują zastosowanie na budowach komercyjnych, a drugie pracują na niższych poziomach, np. przy montażu okien czy witryn, szamb, pieców, klimatyzatorów lub ogrodzeń. Faktem jest, że jedne i drugie bardzo usprawniają pracę.