O tym, że ssawki są niezastąpione przy przenoszeniu szkła wie niemal każdy monter. Jednak niektórzy nadal mają problem z dobraniem odpowiedniego sprzętu do rodzaju przenoszonych produktów. Tymczasem trzeba znaleźć takie urządzenie, które będzie miało wystarczający udźwig, zapewni dynamikę transportowania, a zarazem pewny chwyt bez ryzyka wyślizgnięcia się tafli.

Precyzyjnie skonstruowane przyssawki do szkła

Przyssawki do szkła są skonstruowane w taki sposób, aby niczym magnes przyciągać gładkie tafle szkła czy blachy niemożliwe do uchwycenia inaczej, nawet ręcznie. Czym kierować się przy wyborze konkretnego sprzętu?

  • Kształtem przenoszonego przedmiotu – płaskie są najmniej wymagające i pasują do nich popularne ssawki płaskie. W przypadku elementów wklęsłych lub wypukłych konieczne jest zastosowanie ssawek kulistych, z kolei do przedmiotów nierównych, pofalowanych jak blacha potrzebne są ssawki z uszczelniaczami. W bardziej zaawansowanych sytuacjach, jest możliwość zastosowania przyssawek tzw. pływających – nie dotykają one powierzchni przenoszonego ładunku!
  • Czy występuje różnica wysokości obiektów – wtedy rozsądne jest zastosowanie przyssawek, które mają funkcję kompensacji ze sprężynami.
  • Z jakiego materiału mają być przyssawki – producenci oferują modele z silikonu, NBR czy PCV. Od tego zależy, w jaki sposób się układają, jaką mają wytrzymałość oraz klasę ścieralności.
Skontaktuj się

Chcesz wynająć przyssawki do szkła?

W zależności od tego, jak duży i ciężki jest przenoszony przedmiot, przyssawki powinny mieć odpowiednie ułożenie i liczbę. Standardowe urządzenia mają zazwyczaj dwa niezależne obwody próżniowe, co pozwala na równomierne rozłożenie mocy i stabilny chwyt. Przy bardziej zaawansowanych obliczeniach bierze się pod uwagę, oprócz parametrów samego przenoszonego przedmiotu, także siłę trzymania, przyspieszenie ziemskie, współczynnik tarcia czy współczynnik bezpieczeństwa.

Dobranie przyssawek przy pomocy specjalisty

Oczywiście samodzielne dobranie przyssawek do rodzaju przenoszonych materiałów, jak również zakresu planowanych prac jest dość dużym wyzwaniem. Warto skorzystać przy tym z pomocy doradcy z wypożyczalni. W Dźwigamy dysponujemy trzema różnymi przyssawkami do szkła UPG i Kappel, dlatego dobór właściwego sprzętu nie stanowi trudnego wyzwania.

Zapraszamy do kontaktu, jeśli szukasz niezawodnych przyssawek do szkła dobrych marek. Nasze sprzęty są solidne, w pełni sprawne technicznie, gotowe do przenoszenia dużych i ciężkich elementów o wielu strukturach.